Praca zdalna – wady i zalety

Wraz z rozwojem technologii i wszechobecnym dostępem do internetu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w branżach takich jak, chociażby informatyka czy e-commerce. Wiele stanowisk w tych branżach nie wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem, toteż w ostatnim czasie możemy zaobserwować wzrost ofert dotyczących pracy zdalnej. Czy taka forma zatrudnienia jest dobrym rozwiązaniem?

Zalety pracy zdalnej

Niewątpliwą zaletą pracy zdalnej jest to, że nie musimy nigdzie dojeżdżać, bo pracujemy we własnym domu. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale również oszczędność. Oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze. W końcu na wyszykowanie się i dojazd do pracy potrzeba co najmniej godziny dziennie, a to i tak optymistyczne założenie, wszystko zależy od tego, jak daleko od miejsca pracy mieszkamy.

W przypadku, gdy od miejsca zatrudnienia dzieli nas wiele kilometrów, praca zdalna może też pomóc w zaoszczędzeniu sporej sumy pieniędzy. W końcu benzyna do samochodu, bilet miesięczny czy taksówka niemało kosztują. Tak więc decydując się na pracę w domowym zaciszu, jesteśmy w stanie odłożyć znaczącą kwotę.

Kolejną z zalet jest to, że wszystko mamy na miejscu. Przyrządzenie kanapek czy obiadu to kwestia kilku minut i sprawia to, że praca może być naprawdę komfortowa. W przypadku pracy stacjonarnej w biurze, zawsze trzeba pamiętać o przygotowaniu sobie jedzenia, trzeba również często decydować się na jedzenie na mieście, co wiąże się z kolejnymi wydatkami.

Wady pracy zdalnej

Jeśli chodzi o wady pracy zdalnej, to wiele osób wspomina o tym, że ciężko jest się skupić i w pełni oddać powierzonemu zadaniu, gdy przebywa się w domu. W końcu dom kojarzy nam się raczej z odpoczynkiem, ciężko więc czasami zmobilizować się i zmusić do pracy.

Kolejna sprawa to fakt, że domownicy mogą nam przeszkadzać w pracy, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają również dzieci.

Niektórzy uskarżają się też na samotność i dyskomfort psychiczny. Przesiadywanie całymi godzinami w domu może negatywnie odbić się na relacjach z innymi ludźmi. Dodatkowo praca w zespole często jest bardziej satysfakcjonująca i potrafi nas zmotywować.

Praca zdalna wiąże się z tym, że zwykle pracujemy bez większego nadzoru i pracodawca musi nas obdarzyć sporym zaufaniem. Z tego powodu, w ofertach pracy zdalnej, często wymagane jest większe doświadczenie, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych ofert pracy stacjonarnej. Nie warto jednak się zrażać. Jeśli taka forma zatrudnienia wydaje się nam odpowiednia, to jak najbardziej warto to przetestować.