Czy pieniądze szczęścia nie dają?

Chyba nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że do pracy wybieramy się przede wszystkim po to, aby zarobić pieniądze, które pozwolą nam utrzymać stabilność finansową. Naturalną rzeczą jest więc to, że najważniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności danego stanowiska jest wynagrodzenie.

Postanowiono jednak zbadać, co najbardziej motywuje Polaków oraz co ich uszczęśliwia w pracy. Na zlecenie serwisu pracuj.pl zostały przeprowadzone badania. Firma Kantar TNS zajęła się realizacją projektu, a przedsięwzięcie opatrzono tytułem „Czy pieniądze szczęścia nie dają?”.

Jak więc z tymi pieniędzmi

Badanie wykazało, że dla 45% Polaków, szczęście w pracy wiąże się z wypłatą. Natomiast 34% ankietowanych odpowiedziało, że pieniądze nie dają szczęścia. Co do jednego ankietowani byli zgodni, znacząca większość osób odpowiedziała, że oferta wyższego wynagrodzenia motywuje do zmiany pracy.

Co motywuje do pracy?

Jeśli chodzi o motywację do pracy to w odpowiedziach pojawiały się głównie czynniki takie jak zaprzyjaźnieni współpracownicy czy też godziwe wynagrodzenie.

Co ciekawe jest też grupa pracowników, którzy deklarują, że nie zmieniliby miejsca pracy, nawet jeśli pojawiłaby się lepsza oferta. Jak widać czasami atmosfera czy też strach przed zmianą powodują, że ludzie wolą pozostać na obecnym stanowisku, nawet jeśli wiąże się to z potencjalnie niższymi zarobkami, niż te, które jest się w stanie uzyskać, zmieniając pracę.

Jeśli chodzi o różnicę preferencji oraz czynników motywujących to odpowiedzi różniły się w zależności od wieku. Młodsze osoby przywiązują dużą wagę do atmosfery w pracy, starszym natomiast zależy na stabilnym zatrudnieniu. Taka sytuacja wydaje się naturalna. W końcu młodzi pracownicy dopiero wkraczający w dorosłość i powoli badający rynek pracy potrzebują przyjaznego miejsca, aby oswoić się z pracą.

Pierwsza praca dla większości osób jest bardzo stresującym doświadczeniem. Jest to też swego rodzaju test, pierwsze podejście do życia na własną rękę. Ludzie ci do tej pory nie mieli jeszcze zbyt dużej styczności z pracąi poważnymi obowiązkami, więc często jest to dla nich nie lada wyzwaniem. Warto więc zadbać o to, by atmosfera panująca w pracy była odpowiednia. Wsparcie ze strony reszty zespołu oraz pozytywny nastrój sprawią, że początkujący pracownicy z chęcią będą wracali do miejsca pracy, nawet, wtedy gdy ich zakres obowiązków początkowo będzie im sprawiał trudność, co jest normalną sytuacją w przypadku rozpoczęcia nowej pracy.

Bierna postawa

Jak wykazały badania, Polacy przyjmują raczej bierną postawę i boją się ryzykować. Często ludzie pracują za niższą stawkę, niż powinni. Nawet, wtedy gdy otrzymali ofertę lepszego wynagrodzenia, boją się zaryzykować i zmienić pracę. Ciężko powiedzieć czy problem dotyczy tylko naszego kraju, czy po prostu natury ludzkiej. W końcu większość ludzi podchodzi do dużych zmian z dozą niepewności. Jedno jest pewne, dobrze jest znać swoją wartość na rynku pracy i na bieżąco śledzić to, jak się on zmienia. Szkoda byłoby pracować za stawkę nieodpowiadającą naszemu doświadczeniu, zwłaszcza jeśli w zasięgu są lepsze oferty.