Rola języków obcych na rynku pracy

W szkołach średnich wiele mówi się o tym, jak ważne są studia, oraz że na rynku pracy cały czas potrzebni są inżynierowie oraz absolwenci uczelni ekonomicznych. Mniejszą uwagę natomiast przykłada się do języków obcych, a te — jak się okazuje, są obecnie niemal koniecznością.

Angielski to podstawa

W wielu ofertach pracy znajdziemy wzmiankę o tym, że biegła znajomość języka angielskiego jest obowiązkowym warunkiem. Rynek nieustannie się zmienia, coraz większa część firm otwiera się na inne kraje, gdyż dzięki rozwojowi internetu i e-commerce sprzedaż międzynarodowa stała się wyjątkowo prosta. Taka sytuacja sprawia, że firmy potrzebują pracowników, którzy będą w stanie obsłużyć również klientów zagranicznych. Znajomość języka angielskiego jest więc bardzo dobrze postrzegana.

Warto również znać inny język obcy, przynajmniej na poziomie podstawowym. Często może się okazać, że lingwistyczne umiejętności przeważą podczas rekrutacji. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że znajomość kilku języków daje więcej możliwości, niż ukończenie studiów. Oczywiście jeszcze lepiej jest mieć tytuł magistra oraz znać kilka języków.

Jakie języki oprócz angielskiego?

Wybierając drugi język obcy do nauki, warto rozejrzeć się za aktualnymi potrzebami na rynku pracy. Dobrym wyborem mogą okazać się języki takie jak niemiecki, hiszpański czy rosyjski.