Coraz więcej dzieci posiada własne smartfony

Badania F-secure oraz sieci Plus wykazały, że większość dzieci otrzymuje swój pierwszy smartfon już w wieku ośmiu lat. Okazuje się, że 80 procent dzieci w pierwszych klasach szkół podstawowych posiada swoje własne urządzenie mobilne.

Czy powinniśmy kupować dzieciom smartfona tak wcześnie?

Temat posiadania przez małe dziecko własnego smartfona z dostępem do internetu jest tematem dość kontrowersyjnym. Część osób nie podziela takiego rozwiązania i uważa, że to zdecydowanie za wcześnie, aby powierzyć dziecku urządzenie z niekontrolowanym dostępem do treści, które można znaleźć w internecie.

Wielu rodziców niepokoi też fakt, że ich dzieci spędzają przed ekranem telefonu bardzo dużo czasu, często zaniedbując inne formy aktywności, takie jak spotkania ze znajomymi czy też odrabianie zadań domowych.

Częściowym rozwiązaniem może być blokada rodzicielska. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, aby móc kontrolować to, do jakich treści w internecie ma dostęp ich dziecko. Może się to okazać dobrym pomysłem, aczkolwiek rzadko kiedy jest się w stanie zagwarantować stuprocentową skuteczność.

Jeśli chodzi o zalety posiadania telefonu w tak młodym wieku to warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że dziecko ma możliwość skontaktowania się z nami w dowolnym momencie, co czasami może okazać się bardzo przydatną możliwością.

Jaki smartfon kupić dla dziecka?

Obecnie producenci wypuszczają na rynek urządzenia o coraz to większych przekątnych ekranu, co zapewnia lepsze wrażenia podczas oglądania filmów w internecie, czy też przeglądania sieci oraz grania w gry. Warto jednak pamiętać, że dla małego dziecka, lepszy może się okazać mniejszy smartfon, taki z którego obsługą dziecko nie będzie miało problemu. Zbyt duży telefon może okazać się nieporęczny. Warto również wyposażyć telefon w etui ochronne oraz folię lub szkło hartowane na ekran, aby maksymalnie zabezpieczyć urządzenie przed uszkodzeniami.