Studia zaoczne czy dzienne? Jakie wybrać?

Obecnie niemal każdy absolwent liceum, nieco rzadziej technikum, decyduje się na kontynuowanie edukacji. Studiowanie stało się naturalnym wyborem po ukończeniu szkoły średniej. Do wyboru mamy uczelnie państwowe, jak i prywatne. Znajdziemy również różne tryby studiów, chociażby takie jak stacjonarne dzienne oraz zaoczne.

Który tryb wybrać?

Wiele osób decyduje się na studia dzienne. Utarło się przekonanie, że takie studia lepiej przygotowują do zawodu, są też one lepiej postrzegane przez potencjalnych pracodawców. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na wybór takich studiów. Studia stacjonarne zwykle wiążą się z koniecznością wynajmu mieszkania, co w przypadku większych miast bywa dość dużym wydatkiem. Oczywiście są też akademiki, ale ilość miejsc jest ograniczona, a cena za stancję też nierzadko bywa spora.

Alternatywą są studia zaoczne, za nie co prawda trzeba płacić czesne, ale można je pogodzić z pracą, co sprawia, że mniej zamożne osoby mogą sobie na to pozwolić. Jeśli chodzi natomiast o fakt wyższości studiów dziennych nad zaocznymi w oczach pracodawców, to nie zawsze jest to aż tak duża różnica, jak wiele osób sądzi. Pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie, a studiując zaocznie, równolegle zdobywamy doświadczenie, pracując. Nawet jeśli nie jest to praca bezpośrednio związana ze studiowanym kierunkiem, to z pewnością każdy pracodawca doceni zaradność życiową.

Czy da się pogodzić studia dzienne z pracą?

Jeśli jednak mimo wszystko chcemy studiować dziennie, a przy tym potrzebujemy źródła dochodu, jest możliwe pogodzenie takich studiów z dorywczą pracą. Wielu studentów dorabia sobie w weekendy, czy nawet w tygodniu, pracując w niepełnym wymiarze godzin. Dodatkowo uczelnie umożliwiają również indywidualny plan zajęć. Jeśli mamy odpowiednie argumenty, można spróbować wystąpić o organizację takiego planu, tak aby móc go pogodzić z