Bezrobocie w Polsce

Jak się okazuje, bezrobocie w Polsce jest obecnie najniższe od 28 lat. Stopa bezrobocia w naszym kraju cały czas maleje.

Garść dokładniejszych danych

W maju stopa bezrobocia wynosiła 6,1%, natomiast w czerwcu zanotowano spadek o 0,2%, co sprawiło, że wyniosła ona jedyne 5,9%.

Liczba osób bezrobotnych w Polsce była zatem mniejsza o milion. Eksperci donoszą, że takiej sytuacji nie było w naszym kraju od 1990 roku.

Warto dodać, że w latach gdy bezrobocie w Polsce uważane było za wysokie, liczba osób nieposiadających pracy wynosiła powyżej 3 miliony. Tak więc poprawa jest znaczna.

Spadek bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach w Polsce, natomiast największe różnice pojawiły się w:

  • województwie wielkopolskim
  • województwie zachodniopomorskim
  • województwie lubuskim
  • województwie warmińsko-mazurskim

Czy sytuacja jest obecnie dobra?

Choć na pozór jednoznacznie wydaje się, że niskie bezrobocie oznacza dobrą sytuację gospodarki, wiele osób ostrzega, że niska stopa bezrobocia posiada drugie dno. Liczy się bowiem również zatrudnienie, a nie tylko bezrobocie.

Liczba osób pracujących w ciągu roku zwiększyła się o 63 tysiące, natomiast liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 217 tysięcy. Eksperci ostrzegają, że jeśli nie następuje wzrost aktywności zawodowej, to może pojawić się poważny problem na rynku.